BİLGİ BANKASI

Eldiven Standartları

Standart EN 388:2003
Mekanik Risklere Karşı Koruma Sağlayan Eldivenler

Kapsam
Bu standart, aşınma, bıçak kesiği, delinme ve yırtılmanın sebep olduğu fiziksel ve mekanik durumlarla ilgili olarak her türlü koruyucu eldiven için geçerlidir.

Tanımlar
Mekanik tehlikelere karşı koruma, her biri belli bir tehlikeye karşı gösterilen performansı temsil eden (performans seviyeleri) dört rakamın da yer aldığı bir simge tarafından ifade edilir.

Mekanik Riskler 4 Haneli Kodların Karşılığı Aşağıdaki Gibidir.
a. Aşınmaya karşı direnç: eldivendeki aşınma için gerekli olan döngülerin sayısına dayanır.
b. Kesilmeye karşı direnç: sabit bir oranda kesilme için gerekli olan döngülerin sayısına dayanır.
c. Yırtılmaya karşı direnç: yırtmak için gerekli olan güç seviyesini belirtir.
d. Delinmeye karşı direnç: delmek için gerekli olan güç seviyesini belirtir.

Delinatör

DelinatörTrafikte kullanılan birçok işaret hem trafiği düzenler hem de sürücüleri uyarır. Bu trafik işaretlerinden en önemlilerinden bir tanesi de delinatörlerdir. Bir diğer adı ile şerit ayırıcı olarak bilinen delinatörler trafikte çok rastlayabileceğimiz işaretlerden bir tanesidir.

Delinatörler farklı boyutlarda olup genelde tek şeritli yollarda şerit ayraçları olarak kullanılırlar. Çoğunlukla yol çalışmalarında geliş kısmı veya gidiş kısmı yapılırken diğer şerit tek yola indirilir.

Bu tek şeritli yollarda can ve mal kaybını önlemek için delinatör dediğimiz şerit ayraçları büyük rol oynar. Yolun ortasına sabitlenerek hareket etmeleri de önlenerek belirli bir sırada dizilirler. Şerit ayraçlarını genellikle 75 cm olanlarını yollarda turuncu ve beyaz renk olarak görebilirsiniz.

Kullanım amaçları olarak trafikte oldukça büyük önem kaplayan şerit ayraçları trafiği düzenlemede oldukça etkilidir. Plastikten yapıldığı ve kolay bükülebilirliği olduğu içinde olası çarpma durumlarında araçlarınıza zarar vermez.

Çeşitli renklerde türlerini de görebildiğimiz bu delinatörler ülkemizde daha kolay fark edilebildiği için turuncu- beyaz renkte tercih ediliyor. Park alanlarını düzenlemede de kullanılan bu ayraçlara hem şehir içlerinde hem de şehir dışlarında rastlayabiliriz.

Farklı renklerde olanları kaldırımlarda da kullanılabilir. Örneğin bu ayraçları ülkemizde siyah- beyaz olanları kaldırımlarımızda görebiliriz. Trafik hunilerine göre daha çok tercih edilen şerit ayraçları yere sabitlendiği için hunilerden ayrılır ve daha az yer kaplar. Bu yüzden hunilerden daha çok kullanışlıdırlar. 

Trafik Levhası

Trafik LevhasıTrafikte kurallara uymak can ve mal kaybını azaltır. Can ve mal kaybını azaltmak içinde sürücülerin uyması için trafikte levhası kullanılır. Bu levhalar trafiğin vazgeçilmez araçlarındandır. Trafiği düzenler, hız limitinin ayarlanmasını sağlar, yol hakkında önceden bilgi verir. Trafikte yaygın olarak kullanılan birçok levha vardır.

Hız levhası, yaya levhası, yol levhası gibi birçok yerde kullanılırlar ve trafiğin en önemli gereci olarak bilinirler. Sürücüler ehliyet alırken girdikleri sınavlarda bu levhaların hepsini öğrenmek zorundadırlar.

Trafik levhası yol durumu gibi bilgileri sürücülere sağladığından can güvenliğini sağlamada etkilidir. Trafik levhalarına uymamak hem trafiği karıştırır hem de yayaların işlerini zorlaştırır. Trafiğin dili olarak da bilinen trafik levhası uluslar arası olduğu için de her yerde aynı anlamlara gelir.

Sürücüler trafik levhası ve işaretlerinin hepsinin anlamını bilmek zorundadırlar. Bu levhalar sayesinde can ve mal kaybına karşı büyük ölçüde önlem alınabilir. Levhaların olmadığı bir yol son derece tehlikelidir ve o yolları kullanmamak ya da o yollarda seyir halindeyken çok dikkatli olmak gerekir.

Bu levhalar yol yapım sırasında sürücüleri uyarmak için de kullanılırlar. Bir çok trafik işaretini kapsayan levhalar trafikte olmazsa olmazlardandır. Kaza yapıldığı zamanda yine bu trafik levhalarına ihtiyaç vardır. Anlayacağınız gibi trafik levhası trafikte her yerde kullanılır.

Bu yüzden her levhanın anlamı çok iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Ehliyet kurslarında sadece sınavı geçmek için değil trafikte can ve mal kaybını önlediği için de öğrenilmelidir. 

Trafik dikmesi

Trafik dikmesi trafiği düzenleyen aynı zamanda belirginlik açısından trafikte yollarda çok kullanılan bir araçtır. Uyarı dikmesi olarak da bilinen trafik dikmeleri, üzerine ışık yani belirteçte takıldığı için geceleri fark edilmeyi sağlar. Plastikten yapıldığı için de olası çarpmalarda can ve mal kaybını önler. Trafik dikmelerinin içerisinde ağırlık olarak kauçuktur kullanılmaktadır.

Kauçuk darbelere dayanıklıdır, esnektir ve kolay kolay kırılmaz. Çarpma durumunda esneyerek kırılmayı önlediği gibi çarpan araca da fazla zarar vermez. Çeşitli büyüklükte olan bu dikmeler trafikte çoğu yerde kullanılabilir. Üzerine ışık malzemeleri eklenebildiği için de kış günlerinde yolu ayırmak amaçlı kullanılır. Trafik dikmesi trafikte kullanılması mecburi olan araçlardır.

Trafik dikmelerinin delinatörden farkı daha uzun olması ve ışık ile reflektör maddelerinin eklenebilmesidir. Eklenen maddeler ile parlaklık sağlayarak trafikte yolun fark edilmesini sağlayan dikmeler bu özellikleri ile de delinatörden ayrılırlar.

Çeşitli boylarda ve renklerde olan bu trafik dikmesi daha çok kış aylarında tercih edilir. Kolay taşınabilir olması da dikmelerin artı noktasıdır diyebiliriz. Yaz aylarında ise daha çok delinatör yani şerit ayracı tercih edilir.

Bu özellikleri ile birbirinden ayrılan trafik dikmesi ve şerit ayracı trafikte sıkça rastlayabileceğimiz araç-gereçlerdir. Eğer yollarda bu ayraçları göremezseniz hemen karayollarına bildirmelisiniz.

Kış aylarında daha önemli olan trafik dikmesi olası can ve mal kaybını büyük ölçüde engeller ve sürücüleri uyarır. Otopark alanlarında da sıkça görebildiğimiz trafik dikmesi düzenleyici ve uyarıcı olarak çok önemlidir.